Zapraszamy do udziału w BEZPŁATNYCH 20-godzinnych warsztatach malarstwa, które będą się odbywać w 4 kolejne soboty marca, począwszy od 11.03.2023.

Projekt „Spotkania z muzyką i poezją żydowską”, współfinansowany przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, będzie obejmował docelowo warsztaty śpiewu, gry na instrumentach muzycznych oraz malarstwa.

Należy podkreślić, że projekt został objęty honorowym patronatem dr Anny Frajlich-Zając – polskiej poetki, wykładowczyni na Uniwersytecie Columbia i Wydziale Slawistycznym Uniwersytetu Nowojorskiego.

Raport badania FRA pokazał, że 9 na 10 europejskich Żydów uważa, że w krajach europejskich (także w Polsce) w ciągu ostatnich 5 lat wzrósł poziom wszechobecnego antysemityzmu. Pragniemy osiągnąć stan, w którym społeczeństwo polskie zacznie znowu widzieć w narodzie żydowskim część wspólnej cywilizacji opartej na głębokich wartościach.

Projekt SPOTKANIA Z MUZYKĄ I POEZJĄ ŻYDOWSKĄ ma za zadanie popularyzację muzyki i poezji Żydów, rozpowszechnienie bogactwa, mądrości i emocji kultury żydowskiej, a przez to działania na rzecz integracji międzynarodowej i międzykulturowej. Odbędzie się to poprzez organizację kursu, składającego się z trzech głównych modułów:
I – malarstwo (20-godzinny kurs dla 12 osób) – warsztaty malarstwa w technice akrylowej na podobraziu płóciennym na podstawie poezji poetów żydowskich i/lub polskich żydowskiego pochodzenia
II – pieśni żydowskie (20-godzinny kurs dla 20 osób) – nauka 14 popularnych żydowskich pieśni tradycyjnych w języku jidysz (teksty w transkrypcji) i/lub polskim
III – gra na instrumentach klezmerskich (35-godzinny kurs dla 12 osób) – nauka/doskonalenie gry na wybranych instrumentach, akompaniujących w czasie wykonywania nauczonych pieśni (flet prosty, bęben, gitara)

Projekt zostanie zwieńczony koncertem pieśni żydowskich w wykonaniu uczestników warsztatów, połączonym z uroczystym wernisażem prac uczestników warsztatów oraz prezentacją poezji poetów żydowskich i/lub polskich żydowskiego pochodzenia (w tym wierszy związanych ze Szczecinem Eliasza Rajzmana i Hadasy Rubin).

Projekt skierowany jest do osób dorosłych, zarówno Polaków jak i Żydów (w tym w wieku senioralnym) – mieszkańców powiatu polickiego (województwo zachodniopomorskie). Dodatkowo do udziału w warsztatach zostanie zaproszona młodzież w wieku 16-18 lat. Kładziemy duży nacisk na równy status kobiet i mężczyzn, więc w wydarzeniach wezmą udział kobiety jak i mężczyźni i żadna z płci nie będzie w jakikolwiek sposób dyskryminowana. W projekcie mogą także uczestniczyć osoby niepełnosprawne.

Przed nami wiele atrakcji i – jak sami widzicie – będzie się bardzo dużo działo! Ilość miejsc na poszczególne warsztaty jest ograniczona, zachęcamy zatem do zapisów!

formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/3gHKkq6Lsp8gCDsW8

kontakt: 729 871 074

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.