Niniejszym mamy przyjemność poinformować, że w najbliższym czasie swą inaugurację mieć będzie projekt realizowany w ramach
„Inicjatywy na rzecz współpracy międzypokoleniowej – BeFORme”, współfinansowany w ramach środków Funduszu Współpracy Dwustronnej,
Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.

Głównym celem projektu jest stworzenie oraz prowadzenie dwóch – po jednym u każdego z partnerów projektowych – Domów Spotkań Międzypokoleniowych, które staną się narzędziem budowy i podtrzymywania kapitału społecznego w społecznościach lokalnych,
bazując na wzmocnieniu bilateralnej współpracy pomiędzy partnerami realizującymi projekt, tj.  Zachodniopomorskim Uniwersytetem Ludowym z siedzibą w Mierzynie oraz Hardanger Folkehogskule z Norwegii.

W ramach projektu zaplanowano liczne działania angażujące i aktywizujące społeczność lokalną. 

Dbając o kultywowanie lokalnych tradycji oraz dziedzictwa proponujemy cykl promocji czytelnictwa i spędzania razem wolnego czasu pod roboczym tytułem Aktywna Książka. W ramach tego segmentu projektowego uczestnicy warsztatów będą mieli okazję spotkać się
z ciekawymi, rozpoznawalnymi osobami związanymi ze środowiskiem literackim, sportowym, muzycznym, które prezentować będą fragmenty książek o wybranej tematyce, a następnie prowadzić dyskusję na temat poruszony w przedstawionym urywku literackim.
Klub Kowali Lokalnego Dziedzictwa to z kolei seria warsztatów promujących tożsamość lokalną, korzenie lokalne oraz dzieła kultury,
w relacji do sztuki, rzemiosła, architektury i historii.

Mając w swych założeniach promocję wolontariatu oraz aktywności społecznej projekt zakłada powołanie Lokalnego Klubu Samopomocy, będącego grupą wolontariuszy pomagających lokalnym mieszkańcom (np. zakupy, spacery z psem, opieka nad dzieckiem,
podwiezienie do lekarza), oraz wdrożenie dwóch mini-inicjatyw w myśl zasady „lokalna społeczność na rzecz lokalnej społeczności”.

W zakresie rozwijania zainteresowań oraz wspierania kompetencji zaproponujemy uczestnikom serię wydarzeń sportowych oraz warsztatów pod roboczym tytułem Kreatywne Połączenie, rozwijających konkretne pasje, nauczających nowych technologii oraz bezpieczeństwa internetowego. Kafejka Językowa, wspólne muzykowanie i gotowanie, warsztaty rzemieślnicze i florystyczne również będą częścią tego programu, mającego na celu integrację i aktywizację społeczności lokalnej.

Wszystkie działania mają charakter włączający i międzypokoleniowy i będą przeprowadzone w grupach zróżnicowanych pod względem wieku, płci, wykształcenia. Ramy projektu są również otwarte na osoby innych narodowości i te z doświadczeniem uchodźczym.

Oficjalnym rozpoczęciem projektu po stronie każdego z partnerów będzie uroczysty piknik rodzinny, podczas którego zaproponujemy atrakcje dla wszystkich w każdym wieku (gry i zabawy z animatorami) oraz warsztaty kulinarne zakończone wspólnym posiłkiem.
Każdy z gości będzie mógł pozostawić widoczny znak swojej obecności – odcisk palca na wspólnym obrazie ilustrującym siłę i skalę społeczności lokalnej.

Żywimy nadzieję, że pod koniec roku, wraz z zakończeniem projektu, jego największy efekt będzie odczuwalny poprzez działania na rzecz lokalnej społeczności. Są one nakierowane na pobudzenie zainteresowania społeczną „pracą u podstaw” oraz na wskazanie lokalnej społeczności jak efektywne i interesujące mogą być działania międzypokoleniowe na rzecz sąsiedztwa, okolicy lub miejsca zamieszkania.

Wraz z oficjalnym zakończeniem projektu Dom Spotkań Międzypokoleniowych nie zostanie zamknięty, a będzie kontynuować swoją działalność dla dobra lokalnych mieszkańców. 

Zgłoszenia do projektu przyjmujemy poprzez formularz online: https://forms.gle/iGJNcmvb3EAbHqNQ7

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.